“Проклинають усіх! Бурчать, кричать і лаються” – англієць побував на будівництві мосту на Донбасі

Останні новини

Англієць Джері Берман у 1932-1933 роках працював на будівництві мосту біля Станиці Луганської. Життя місцевих описав у листах до родичів. В лютому 1933-го повідомляв: “Люди сплять під час роботи, проклинають усіх! Бурчать, кричать і лаються! Нерви натягнуті до межі!”

Автор: надане Пітером Берманом
 
Англійський інженер Джері Берман працював у Станиці Луганській протягом 1932-1933 років
Англійський інженер Джері Берман працював у Станиці Луганській протягом 1932-1933 років

Кілька років тому англійка Алісон Маршал на горищі будинку в Манчестері знайшла коробку зі старими листами її дідуся Мейєра Фортеса і бабусі Соні. Жінка із захопленням занурилась в читання любовної переписки.

У тій же коробці виявила листи від Джері Бермана. Деякі з них адресувалися дідусеві Алісон, а були й зі звертаннями до інших людей. Інформація у повідомленнях Бермана видалась важливою.

Алісон з’ясувала, що Меєр Фортес і Джері Берман навчалися разом в Кейптаунському університеті в Південній Африці та займалися альпінізмом. 1932-го Джері подався на будівництво мосту біля Станиці Луганської.

Листувався переважно з братом Ізраїлем, який проживав у місті Цанін в Південній Африці. На прохання Джері, Ізраїль робив копії листів з України і розсилав братам Лейві в США, Аарону і сестрі Белі – в Кейптаун, другу Меєру Фортесу – в Лондон. Таким чином в Англії збереглося 70 аркушів з інформацією про Голодомор.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Портрети організаторів Голодомору досі висять на стінах у кремлівських кабінетах

Влітку 2021-го Алісон Маршал приїхала в Україну, відвідала Музей Голодомору. Передала листи Бермана установі.

“Я живу у величезній холодній траншеї. У ній стоять два довгі розбиті столи і дві печі для обігрівання. По кутках лежить сніг, – писав 23 лютого 1933-го зі Станиці Луганської 30-річний Джері Берман до брата Ізраїля. – Уночі 19 чоловіків лягають навколо печей. Я долучаюся до них. Підстилаємо пальта й валянки. Усі мовчать. Не можемо дістати хліба ні за які гроші. В їдальні його теж немає. Я і мої люди можемо померти з голоду, якщо залишимося тут”.

Автор: надане Пітером Берманом
 
Джері Берман (ліворуч) їде на санях на околиця невідомого населеного пункту в Радянському Союзі, початок 1930-х
Джері Берман (ліворуч) їде на санях на околиця невідомого населеного пункту в Радянському Союзі, початок 1930-х

Крім голоду, до українців застосовували ще низку репресивних заходів – депортації на Північ СССР, ув’язнення та розстріли. У листі до брата Ізраеля інженер розповідав про колгоспника, у якого почав знімати кімнату в Станиці Луганській.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Байден вшанував пам’ять жертв Голодомору 32-33 років і висловив підтримку Україні

“Він з роду козаків, дуже порядний, – пише англієць. – Був завхозом, відповідав за колгоспний транспорт і коней. Працював удень і вночі. Хоча, як і всі залишився без хліба. Якось кобила народила недоношене лоша, яке померло. Чоловік клявся мені, що невинний. Його звинуватили у “вредительстві”. Дали 6 років Сибіру і конфіскували речі. Вислали з дружиною і дитиною. Насправді проти нього грає його походження. Батько був отаманом, 1926 року його відправили у заслання”.

Чим іще ділився у своїх листах з України Джері Берман і як зміг врятуватися від голоду читайте в журналі “Країна” за 25 листопада.

Автор: надане Пітером Берманом
 
Листівка, яку відправив Джері Берман зі Станиці Луганської в Лондон другу Меєру Фортесу
Листівка, яку відправив Джері Берман зі Станиці Луганської в Лондон другу Меєру Фортесу
Музей Голодомору вдруге провів експедицію Україною для запису свідчень про Голодомор 1932–1933 років.

За 30 днів дослідники проїхали майже 10 тис. км, відвідали 90 населених пунктів. Записали 122 історії з очевидцями Голодомору, повідомили в музеї.

“Ми побували і в містах-мільйонниках, і в районних центрах, і в маленьких селах, де залишилися всього кілька жителів, у Донецькій, Луганській, Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській, Миколаївській, Полтавській, Харківській, Вінницькій та Хмельницькій областях”, – йдеться у повідомленні.

Источник

Оцініть автора
VIP ЗЛО