Конституційна криза в Україні

Новини регіонів

Конституційна криза в Україні: як вирішується питання відміни кримінальної відповідальності Конституційного Суду за брехню у деклараціях

Останній час Україна гомонить через ситуацію у Конституційному Суді. Відомо, що Суд відмінив кримінальну відповідальність за брехню у деклараціях чиновників. Реакція Володимира Зеленського не змусила довго очікувати. Президент вніс на розгляд до Верховної Ради законопроект про звільнення всіх суддів КСУ, який до речі, суперечить Конституції.

Та, як зазвичай відбувається у нашій законодавчій системі, жодних результатів це не дало. Адже КСУ ніхто так і не розігнав, хоча його діяльність призупинена. Та не через рішення Зеленського. Четверо суддів влаштували протест: так, суддя Сергій Головатий взяв відпустку, а троє інших суддів Олег Первомайський, Василь Лемак та Віктор Колісник – відмовилися брати участь у роботі суду.

Відсутність чотирьох суддів на засіданнях роблять неможливим прийняття будь-якого рішення судом. Та скільки це триватиме – невідомо. Адже якщо хоча б один із служителів іеміди вирішить повернутися, КСУ знову зможе виносити вердикти.
Але Верховна Рада все ж таки виконала певний “мінімум” та повернула у Конституційний Суд відповідальність за брехню у деклараціях. Та зробила це у дуже “м’якому” форматі.
Так, за недостовірне декларування або невчасну подачу документів для чиновників будуть виписуватись штрафи (максимальний у 85 тис. гривень). А тим, хто навмисно збрешуть більш ніж на 9 млн грн, загрожує “обмеження волі”. Цей вид покарання відрізняється від ув’язнення.
Обмеження волі передбачає утримання особи в кримінально-виконавчих установах відкритого типу без ізоляції, але із наглядом за нею та обов’язковим залученням до праці.
Але навіть в цьому випадку покарання не є надійним, оскільки не факт, що тих, хто брехатиме у деклараціях – будуть обмежувати. За цією статтею, максимальне позбавлення волі – до 2х років, і це є крайня міра.
Ці положення відрізняються від тих, які були передбачені статтею Кримінального кодексу 366-1, яку скасував Конституційний Суд. До ганебного рішення продажного КС було передбачено повноцінне позбавлення волі.
Та згідно із статистикою, яку надав на одному із засідань правоохоронного комітету Ради депутат Максим Павлюк, на обліку знаходяться лише шість осіб. Тобто ніхто у в’язниці за цією статтею не сидить, а засуджених дуже мало.
Активна частина суспільства та близькі до західних посольств грантові активісти розкритикували прийнятий законопроект за його “м’якість”.

А голова НАПК Новіков навіть закликав Зеленського ветувати його. Та в той же час, проект закону підтримали всі фракції парламенту. І у випадку вето – депутати зможуть його захистити, назбиравши 300 голосів.
Саме тому, Зеленський у своєму зверненні у п’ятницю дорікав депутатам за занадто м’яку відповідальність, але натякнув, що в цілому, цей законопроект непоганий.
У висновках можна говорити лише те, що ситуація з конституційною кризою вирішується у зворотньому від обіцянок Зеленського напрямку. Конституційний суд не розігнаний, а відповідальність за декларації відновлена ​​в урізаному форматі.

Оцініть автора
VIP ЗЛО